Nepriaznivé cesty osudu, alebo ako sa stať bezdomovcom

Autor: Simona Mikulová | 4.4.2011 o 18:03 | (upravené 4.4.2011 o 18:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  28x

Chodíme okolo nich, patrí im len pohŕdanie, špina, smrad, odpor... Drvivá väčšina ľudí prechováva názor, že človek na ulici si zato môže sám.

Fotografia nie je autentická s príbehomFotografia nie je autentická s príbehomSimona Mikulová

Neobhajujem týmto príbehom všetkých ľudí bez domova, mala som možnosť stretnúť aj takých, ktorí si to každopádne zaslúžia. Čerpám z príbehu, ktorý mi bol vyrozprávaný pred pár rokmi v podvečerných hodinách za 3 cigarety a 50 sk - podotýkam ešte, že na uja bolo treba vyvinúť menší tlak, aby začal hovoriť. Či už bol sto percentne pravdivý, alebo nie, zostáva vo hviezdach. Každopádne bol hoden môjho pozastavenia sa.

Muž, okolo štyridsiatky, býval v nemenovanom slovenskom meste so svojou manželkou Ivetou. Žili život priemerných ľudí s lepšími aj horšími mesiacmi. 10 ročné manželstvo sa celkom úspešne držalo nad vodou aj za skutočnosti, že daný pár nebol schopný mať potomkov.  No závislosti sa čato nalepia na nos komukoľvek, veď ako sa vraví, každému z nás sa to môže stať - manželka nášho hlavného hrdinu sa šmykla na dráhu alkoholizmu. Trvalo to pár rokov a problémy sa stupňovali. 

V jeden večer čakal muž svoju manželku doma - v obavách, so strachom, ako to už bývalo skoro zvykom. V neskorej hodine začul krik spredo dverí, tak sa šiel pozrieť. Čakalo prekvapenie, jeho ženu zjavne opitú násilne ťahá nejaký muž za vlasy, žena sa bráni, plače, kritická situácia. Muž si samozrejme manželku bráni, postaví sa pred ňu, príde handrkovanie, neznámy muž začne byť naňho agresívny. Strhne sa bitka, odvážna manželka zatial zdrhne do bezpečia, za dvere svojho bytu. Muž v sebaobrane odsotí protivníka, ten sa pošmykne a spadne zo schodov. Neštastná náhoda zapríčinila zlomené väzy a po príchode záchranky už len konštatovanie s jasným záverom, smrť...

Mužovi v hlave neutícha svedomie, zabil človeka, všetka vina je na ňom, zažíva hrozné psychické muky. Manželku to dvakrát nepoznačilo, zatial čo sa ťahajú súdy, intrigy a obvinenia, ona si ide svojou zastaralou cestou. Po procese bol muž odsúdený na 6 rokov väzenia, keďže manželka ako jedný možný svedok nebola schopná ani výpovede v prospech svojho muža. 

6 rokov života stratených, ale prichádza "blažený" stav, sloboda. Je všeobecne známe že zaradiť sa do normálneho života nie je až tak jednoduché, ako to vyzerá, obzvlášť, keď ste sám. V očakávaniach opory po tažkých, ukrutných časoch, sa ale naša hlavná postava dozvie, že manželka ho pripravila o strechu nad hlavou aj malé finančné zázemie, ktoré muž vybudoval pred nehodou a zmizla k sestre do zahraničia. Rôzne pokusy zamestnať sa sú márne, bezúhonnosť v papieroch chýba, ako aj ochota ľudí s predsudkami na každom rohu v okolí.

Časom sa ničí všetko čo príde pod ruky, aj posledné kúty záchrany sú povymetané. Zúfalý človek zostáva na ulici. V ťažkých depresiách nevidí žiadne východiská, skupiny v ktorých sa pohybuje prepadajú alkoholu, tomu blaženému stavu kedy sa aspoň chvíľu dá nevnímať to všetko nič, čo má. Podlieha závislosti, ponižuje sa, žobre, kradne, v pude sebazáchovy urobí všetko, len aby prežil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?